BIOLÓGIA PLOŠTICE POSTEĽNEJ

V súčastnosti sú ploštice v celosvetovom meradle narastajúcim problémom. V posledných desiatkach rokov zaznamenávame zvýšený výskyt ploštíc najmä v bytových domoch, hoteloch, rôznych ubytovacích zariadeniach,  ale i v dopravných prostriedkoch a v objektoch, ktoré podliehajú zvýšenej migrácii ľudí. Výskyt ploštíc nie je vecou hygienických návykov, sú len otázkou prenosu. Ploštice sa živia ľudskou krvou, po uštipnutí spôsobujú nepríjemné svrbivé opuchy a rôzne alergické reakcie. Navyše sa ploštice rýchlo rozmnožujú a rozliezajú. Ak sa ploštice vyskytli vo vašej domácnosti, alebo Vám ich ako suvenír ponechala doma návšteva, je veľmi dôležité riešiť tento nepríjemný problém čo najskôr. Voľne dostupné prípravky a rôzne “babské recepty” sú neúčinné, alebo majú len krátkodobý účinok. V každom prípade preto odporúčame zavolať na pomoc odborníkov na prevedenie profesionálnej dezinsekcie.

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je bezkrídly ektoparazit živiaci sa ľudskou krvou. Krv je pre plošticu životne dôležitá, získava z nej všetky potrebné živiny. Telo ploštice je sploštené, vajcovitého tvaru, žltohnedého až červenohnedého zafarbenia. Dospelé jedince dosahujú veľkosť 5 až 6 mm, pričom nymfy prvého vývojového štádia merajú len 1 až 2 mm. Ploštica je svetloplachá, počas dňa sa môže ukrývať v posteliach, sedačkách, rôznych škárach v nábytku a pod. Aktívna je najmä v noci, ale spiaceho nič netušiaceho človeka môže napádať aj počas dňa. Po uštipnutí spôsobuje v mnohých prípadoch nepríjemné alergické reakcie. Priemerne sa ploštica dožíva 10 – 12 mesiacov. V ideálnych podmienkach, pri dostatku “obživy” a teplote 21 ºC až 28 ºC, je ploštica schopná prežiť až 14 mesiacov.

plostica-postelna
plostica-postelna (4)
plostica-postelna

Ako rýchlo sa rozmnožujú ploštice ?

Dospelá, oplodnená samička kladie denne 4 až 9 vajíčok, počas celého života priemerne 550 ks. Vajíčka majú veľkosť makového zrnka (1 až 2 mm) a sú belavej farby. Povrch vajíčka je obalený lepkavým sekrétom, ktorý umožňuje ich uchytenie na rôzne povrchy. Ploštica kladie vajíčka na tmavé a neprístupné miesta, napr. do konštrukcie postelí a sedačiek, na matrace a nábytok v blízkosti postelí (nočné stolíky, obrazy, poličky, obklady a pod.) Z vajíčok sa liahnu nymfy v priebehu 6 až 14 dní, v závislosti od teploty prostredia. Premena je nedokonalá, čo znamená, že z vajíčka sa vyliahne lezúca nymfa, ktorá je schopná okamžite ciciať krv. Nymfy majú po vyliahnutí veľkosť 1 až 2 mm. Pokiaľ nie sú nacicané krvou, sú svetlé až takmer priehľadné. Do štádia dospelosti prekonávajú nymfy 5 vývojových štádií. Po každom prekonanom štádiu zvliekajú nymfy kožu (exuvie) a potrebujú čo najskôr nacicať čerstvú krv. Jedno vývojové štádium nymfy trvá 4 až 8 dní, v závislosti od teploty prostredia. Posledné nymfálne štádium ploštice posteľnej, po nacicaní krvou, sa okamžite premení na reprodukciu schopného dospelého jedinca.

“Vývoj od vajíčka k vajíčku” trvá pri izbovej teplote 35 až 70 dní. Jedna dospelá ploštica dokáže, v priebehu jedného mesiaca, priemerne odchovať až 60 nových jedincov. V zamorenom priestore tvoria dospelý jedinci ploštice posteľnej zhruba 1/3 z celkovej populácie, v počte od desiatok až po tisíce jedincov. V dôsledku hladovania alebo premnoženia sa ploštice rozliezajú, čo býva častým problémom najmä v bytových domoch a v rôznych ubytovacích zariadeniach.

  • Na likvidáciu ploštíc používame najúčinnejšie metódy a technológie.
  • Sme držitelia Certifikátu a Osvedčenia o odbornej spôsobilosti.
  • Máme za sebou stovky ubytovacích prevádzok a domácností zbavených ploštíc.
  • Individuálny prístup a spokojnosť našich zákazníkov je pre nás prvoradá.
  • Pôsobíme takmer na celom území Slovenska.

LIKVIDÁCIA PLOŠTÍC 7 DNÍ V TÝŽDNI

Neváhajte, kontaktujte nás čo najskôr.

OBJEDNAŤ SLUŽBU »