BIOLÓGIA PLOŠTICE POSTEĽNEJ

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je bezkrídly ektoparazit živiaci sa ľudskou krvou. Krv je pre plošticu životne dôležitá, získava z nej všetky potrebné živiny. Telo ploštice je sploštené, vajcovitého tvaru, žltohnedého až červenohnedého zafarbenia. Dospelé jedince dosahujú veľkosť 5 až 6 mm, pričom nymfy prvého vývojového štádia merajú len 1 až 2 mm. Ploštica je svetloplachá, počas dňa sa môže ukrývať v posteliach, sedačkách, rôznych škárach v nábytku a pod. Aktívna je najmä v noci, ale spiaceho nič netušiaceho človeka môže napádať aj počas dňa. Po uštipnutí spôsobuje v mnohých prípadoch nepríjemné alergické reakcie. Priemerne sa ploštica dožíva 10 – 12 mesiacov. V ideálnych podmienkach, pri dostatku “obživy” a teplote 21 ºC až 28 ºC, je ploštica schopná prežiť až 14 mesiacov.

Dospelá, oplodnená samička kladie denne 4 až 9 vajíčok, počas celého života priemerne 550 ks. Vajíčka majú veľkosť makového zrnka (1 až 2 mm) a sú belavej farby. Povrch vajíčka je obalený lepkavým sekrétom, ktorý umožňuje ich uchytenie na rôzne povrchy. Ploštica kladie vajíčka na tmavé a neprístupné miesta, napr. do konštrukcie postelí a sedačiek, na matrace a nábytok v blízkosti postelí (nočné stolíky, obrazy, poličky, obklady a pod.) Z vajíčok sa liahnu nymfy v priebehu 6 až 14 dní, v závislosti od teploty prostredia. Premena je nedokonalá, čo znamená, že z vajíčka sa vyliahne lezúca nymfa, ktorá je schopná okamžite ciciať krv. Nymfy majú po vyliahnutí veľkosť 1 až 2 mm. Pokiaľ nie sú nacicané krvou, sú svetlé až takmer priehľadné. Do štádia dospelosti prekonávajú nymfy 5 vývojových štádií. Po každom prekonanom štádiu zvliekajú nymfy kožu (exuvie) a potrebujú čo najskôr nacicať čerstvú krv. Jedno vývojové štádium nymfy trvá 4 až 8 dní, v závislosti od teploty prostredia. Posledné nymfálne štádium ploštice posteľnej, po nacicaní krvou, sa okamžite premení na reprodukciu schopného dospelého jedinca.

plostica-postelna

“Vývoj od vajíčka k vajíčku” trvá pri izbovej teplote 35 až 70 dní. Jedna dospelá ploštica dokáže, v priebehu jedného mesiaca, priemerne odchovať až 60 nových jedincov. V zamorenom priestore tvoria dospelý jedinci ploštice posteľnej zhruba 1/3 z celkovej populácie, v počte od desiatok až po tisíce jedincov. V dôsledku hladovania alebo premnoženia sa ploštice rozliezajú, čo býva častým problémom najmä v bytových domoch a v rôznych ubytovacích zariadeniach.

Máte záujem o dezinsekciu ploštíc ?