BIOLÓGIA PLOŠTICE POSTEĽNEJ

BIOLÓGIA PLOŠTICE POSTEĽNEJ

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je bezkrídly ektoparazit živiaci sa ľudskou krvou. Ľudská krv je pre plošticu životne dôležitá, získava z nej všetky potrebné živiny. Telo ploštice je sploštené, vajcovitého tvaru, žltohnedého až červenohnedého zafarbenia. Dospelé jedince dosahujú veľkosť 5 až 6 mm, pričom larvy – nymfy (prvé vývojové štádium) majú veľkosť len 1 až 2 mm. Ploštica je svetloplachá, počas dňa sa zvyčajne ukrýva v posteliach, gaučoch, sedačkách, rôznych škárach v nábytku a v stenách atď.

vyvojove_stadia_plostic

Ploštice sú aktívne najmä v noci. Avšak, spiaceho nič netušiaceho človeka môžu napádať aj počas dňa. Po uštipnutí spôsobujú ploštice v mnohých prípadoch nepríjemné alergické reakcie – svrbiace pupene, začervenané fľaky atď. Priemerne sa dospelá ploštica dožíva 9 – 12 mesiacov. V ideálnych podmienkach, pri dostatku “obživy” a teplote 21 ºC až 28 ºC, je ploštica schopná prežiť až 14 mesiacov.

Dospelá, oplodnená samička je schopná denne naklásť 4 až 9 vajíčok (počas celého života priemerne 550 ks). Vajíčka majú veľkosť makového zrnka (1 až 2 mm) a sú belavej farby. Povrch vajíčka je obalený lepkavým sekrétom, ktorý umožňuje ich uchytenie na rôzne povrchy. Ploštica kladie vajíčka na tmavé a neprístupné miesta, napr. do konštrukcie postelí a sedačiek, na matrace a nábytok v blízkosti postelí (nočné stolíky, obrazy, poličky, obklady a pod.)

Z vajíčok sa liahnu nymfy v priebehu 5 až 12 dní, v závislosti od teploty prostredia. Premena je nedokonalá, čo znamená, že z vajíčka sa vyliahne lezúca nymfa, ktorá je schopná okamžite ciciať krv. Nymfy majú po vyliahnutí veľkosť 1 až 2 mm. Pokiaľ nie sú nacicané krvou, sú svetlé až takmer priehľadné. Do štádia dospelosti nymfy prekonávajú 5 vývojových štádií. Po každom prekonanom štádiu zvliekajú nymfy kožu (exuvie) a potrebujú čo najskôr nacicať čerstvú krv. Jedno vývojové štádium nymfy trvá 4 až 8 dní, v závislosti od teploty prostredia. Posledné nymfálne štádium ploštice posteľnej, po nacicaní krvou, sa okamžite premení na reprodukciu schopného dospelého jedinca.2

“Vývoj od vajíčka k vajíčku” trvá pri izbovej teplote 35 až 70 dní. Dospelá ploštica je schopná, v priebehu jedného mesiaca, odchovať v priemere až 60 nových jedincov. V zamorenom priestore tvoria dospelý jedinci ploštice posteľnej zhruba 1/3 z celkovej populácie, v počte od desiatok až po tisíce jedincov. V dôsledku hladovania alebo premnoženia sa ploštice rozliezajú, čo býva častým problémom najmä v bytových domoch a v rôznych ubytovacích zariadeniach.