Biológia ploštice posteľnej

Ploštica posteľná (lat. Cimex lectularius) je bezkrídly ektoparazit živiaci sa výlučne len ľudskou krvou – získava z nej všetky potrebné živiny. Telo ploštice je sploštené, vajcovitého tvaru, žltohnedého až červenohnedého zafarbenia. Dospelé jedince dosahujú veľkosť 5 až 6 mm, pričom nymfy prvého vývojového štádia merajú len 1 až 2 mm. Ploštice sú svetloplaché a aktívne sú najmä v noci. Počas dňa sa zväčša skrývajú v posteliach, sedačkách, v rôznych škárach v nábytku a pod. Uštipnutie plošticou spôsobuje v mnohých prípadoch nepríjemné alergické reakcie (najčastejšie zapálené svrbivé vyrážky). Dĺžka života dospelých jedincov ploštíc, vo vhodných podmienkach (izbová teplota a pravidelný zdroj obživy), dosahuje interval 10 až 14 mesiacov. Vo voľnej prírode sa ploštice posteľné nevyskytujú.

vyvojove_stadia_plostic

Dospelá samička nakladie počas celého života v priemere 550 ks vajíčok, ktoré majú veľkosť makového zrnka bielej farby. Povrch vajíčka je obalený lepkavým sekrétom, ktorý umožňuje ploštici jeho uchytenie na rôzne povrchy. Ploštica kladie vajíčka prevažne na tmavé a neprístupné miesta – spravidla čo najbližšie k zdroju potravy. Pri izbovej teplote sa v priebehu 5 až 8 dní liahnu lezúce nymfy o veľkosti 1 až 2 mm, ktoré sú schopné okamžite sať ľudskú krv. Pokiaľ nie sú nacicané krvou, je ich sfarbenie tela svetlé až takmer priehľadné.

Do štádia dospelosti nymfy prekonávajú 5 vývojových štádií. Po každom prekonanom štádiu zvliekajú kožu (exuvie) a potrebujú čo najskôr nacicať čerstvú krv. Jedno vývojové štádium nymfy trvá 4 až 8 dní, v závislosti od teploty prostredia. Posledné vývojové štádium nymfy sa po nacicaní a strávení krvi premení na dospelého jedinca schopného okamžite sa rozmnožovať. V dôsledku hladovania alebo premnoženia sa ploštice rozliezajú.