PLOŠTICA POSTEĽNÁ

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je bezkrídly ektoparazit živiaci sa ľudskou krvou. Krv je pre plošticu životne dôležitá, získava z nej všetky potrebné živiny. Telo ploštice je sploštené, vajcovitého tvaru, žltohnedého až červenohnedého zafarbenia. Dospelé jedince dosahujú veľkosť 5 až 6 mm, pričom nymfy prvého vývojového štádia merajú len 1 až 2 mm. Ploštica je svetloplachá, počas dňa sa môže ukrývať v posteliach, sedačkách, rôznych škárach v nábytku a pod. Aktívna je najmä v noci, ale spiaceho nič netušiaceho človeka môže napádať aj počas dňa. Po uštipnutí spôsobuje v mnohých prípadoch nepríjemné alergické reakcie. Priemerne sa ploštica dožíva 10 – 12 mesiacov. V ideálnych podmienkach, pri dostatku “obživy” a teplote 21 ºC až 28 ºC, je ploštica schopná prežiť až 14 mesiacov.

plostica-postelna

Dospelá, oplodnená samička kladie denne 4 až 9 vajíčok, počas celého života priemerne 550 ks. Vajíčka majú veľkosť makového zrnka (1 až 2 mm) a sú belavej farby. Povrch vajíčka je obalený lepkavým sekrétom, ktorý umožňuje ich uchytenie na rôzne povrchy. Ploštica kladie vajíčka na tmavé a neprístupné miesta, napr. do konštrukcie postelí a sedačiek, na matrace a nábytok v blízkosti postelí (nočné stolíky, obrazy, poličky, obklady a pod.) Z vajíčok sa liahnu nymfy v priebehu 6 až 14 dní, v závislosti od teploty prostredia. Premena je nedokonalá, čo znamená, že z vajíčka sa vyliahne lezúca nymfa, ktorá je schopná okamžite ciciať krv. Nymfy majú po vyliahnutí veľkosť 1 až 2 mm. Pokiaľ nie sú nacicané krvou, sú svetlé až takmer priehľadné. Do štádia dospelosti prekonávajú nymfy 5 vývojových štádií. Po každom prekonanom štádiu zvliekajú nymfy kožu (exuvie) a potrebujú čo najskôr nacicať čerstvú krv. Jedno vývojové štádium nymfy trvá 4 až 8 dní, v závislosti od teploty prostredia. Posledné nymfálne štádium ploštice posteľnej, po nacicaní krvou, sa okamžite premení na reprodukciu schopného dospelého jedinca.
“Vývoj od vajíčka k vajíčku” trvá pri izbovej teplote 35 až 70 dní. Dospelá ploštica je schopná, v priebehu jedného mesiaca, odchovať v priemere až 60 nových jedincov. V zamorenom priestore tvoria dospelý jedinci ploštice posteľnej zhruba 1/3 z celkovej populácie, v počte od desiatok až po tisíce jedincov. V dôsledku hladovania alebo premnoženia sa ploštice rozliezajú, čo býva častým problémom najmä v bytových domoch a v rôznych ubytovacích zariadeniach.

Aj napriek mnohým tvrdeniam, že sa ploštice šíria z dôvodu nečistoty a zanedbanej hygieny, výskyt ploštíc však nie je podmienený hygienickými podmienkami prostredia. Nezávisle, od hygienického štandardu prostredia, sa môžu ploštice vyskytovať v bytoch, rodinných domoch, hoteloch, ubytovniach a ubytovacích zariadeniach, internátoch, nemocniciach, divadlách a sporadicky aj v dopravných prostriedkoch. Odborníci sa zhodujú, že na vzrastajúci výskyt a šírenie ploštice posteľnej má priamy vplyv zvýšená migrácia obyvateľstva, genetická rezistencia na určité druhy insekticídov a medzinárodný cestovný ruch.
Najčastejšie si ich ľudia z infestovaných miest môžu nevedome zavliecť do svojej domácnosti v batožine, odeve, kabelke, topánkach i nábytkom z antikvariátu.

Pokiaľ sa problém s plošticami nerieši včas, najmä v bytových domoch, hoteloch, ubytovniach, internátoch a pod., môže v krátkej dobe problém prerásť do rozsiahlych rozmerov. Ploštice sa dokáže presúvať v objektoch cez inštalačné šachty (stupačky), škáry okolo teplovodných a inštalačných potrubí a rôzne trhliny v stenách. Za priaznivého počasia, najmä v letných mesiacoch dokážu preliezať i cez vonkajšiu fasádu a spoločné balkóny.

Ploštice majú veľmi dobré adaptačné schopnosti. Dokážu sa rýchlo rozmnožovať a rozliezať do okolitých izieb a bytov. Pri výskyte ploštíc odporúčame riešiť túto situáciu čo najskôr a daný problém zveriť do rúk špecialistom.

  • ZAČERVENANÉ SVRBIACE AŽ PÁLIVÉ ŠTÍPANCE
  • TRUS (EXKREMENTY) O PRIEMERE 1 AŽ 2 MM
  • ŽIVÉ JEDINCE OD LARIEV (1 AŽ 2 MM) AŽ PO DOSPELÉ JEDINCE (4 AŽ 6 MM)
  • VAJÍČKA VO VEĽKOSTI 1 - 2 MM, BELAVEJ FARBY
  • KRVAVÉ ALEBO HNEDASTÉ ŠKVRNY NA POSTEĽNEJ BIELIZNI
  • ZVLEČENÉ KOŽE NEDOSPELÝCH JEDINCOV (EXUVIE)
  • V PRÍPADE VÄČŠIEHO ZAMORENIA ŠPECIFICKÝ SLADKASTÝ ZÁPACH

MATRACE – skontrolujte bočné strany matracov, zips a záhyby
POSTEĽ – najmä rošty, čelo postele a spodná časť postele
NÁBYTOK v blízkosti postele a sedačiek, napr. nočné stolíky, poličky, komody, obrazy, atď.
OBKLADY v okolí posteli, tapety, garníže, podlahové obvodové lišty, elektrické zásuvky (sporadický výskyt, silno zamorené priestory) najmä v blízkosti postele
ŠKÁRY na nábytku a podlahe, trhliny v stene a okolo teplovodných rozvodov

miesta-vyskytu-plostic