PLOŠTICA POSTEĽNÁ

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je bezkrídly ektoparazit živiaci sa ľudskou krvou. Krv je pre plošticu životne dôležitá, získava z nej všetky potrebné živiny. Telo ploštice je sploštené, vajcovitého tvaru, žltohnedého až červenohnedého zafarbenia. Dospelé jedince dosahujú veľkosť 5 až 6 mm, pričom nymfy prvého vývojového štádia merajú len 1 až 2 mm. Ploštica je svetloplachá, počas dňa sa môže ukrývať v posteliach, sedačkách, rôznych škárach v nábytku a pod. Aktívna je najmä v noci, ale spiaceho nič netušiaceho človeka môže napádať aj počas dňa. Po uštipnutí spôsobuje v mnohých prípadoch nepríjemné alergické reakcie. Priemerne sa ploštica dožíva 10 – 12 mesiacov. V ideálnych podmienkach, pri dostatku “obživy” a teplote 21 ºC až 28 ºC, je ploštica schopná prežiť až 14 mesiacov.

plostica-postelna

Dospelá, oplodnená samička kladie denne 4 až 9 vajíčok, počas celého života priemerne 550 ks. Vajíčka majú veľkosť makového zrnka (1 až 2 mm) a sú belavej farby. Povrch vajíčka je obalený lepkavým sekrétom, ktorý umožňuje ich uchytenie na rôzne povrchy. Ploštica kladie vajíčka na tmavé a neprístupné miesta, napr. do konštrukcie postelí a sedačiek, na matrace a nábytok v blízkosti postelí (nočné stolíky, obrazy, poličky, obklady a pod.) Z vajíčok sa liahnu nymfy v priebehu 6 až 14 dní, v závislosti od teploty prostredia. Premena je nedokonalá, čo znamená, že z vajíčka sa vyliahne lezúca nymfa, ktorá je schopná okamžite ciciať krv. Nymfy majú po vyliahnutí veľkosť 1 až 2 mm. Pokiaľ nie sú nacicané krvou, sú svetlé až takmer priehľadné. Do štádia dospelosti prekonávajú nymfy 5 vývojových štádií. Po každom prekonanom štádiu zvliekajú nymfy kožu (exuvie) a potrebujú čo najskôr nacicať čerstvú krv. Jedno vývojové štádium nymfy trvá 4 až 8 dní, v závislosti od teploty prostredia. Posledné nymfálne štádium ploštice posteľnej, po nacicaní krvou, sa okamžite premení na reprodukciu schopného dospelého jedinca.
“Vývoj od vajíčka k vajíčku” trvá pri izbovej teplote 35 až 70 dní. Dospelá ploštica je schopná, v priebehu jedného mesiaca, odchovať v priemere až 60 nových jedincov. V zamorenom priestore tvoria dospelý jedinci ploštice posteľnej zhruba 1/3 z celkovej populácie, v počte od desiatok až po tisíce jedincov. V dôsledku hladovania alebo premnoženia sa ploštice rozliezajú, čo býva častým problémom najmä v bytových domoch a v rôznych ubytovacích zariadeniach.

Aj napriek mnohým tvrdeniam, že sa ploštice šíria z dôvodu nečistoty a zanedbanej hygieny, výskyt ploštíc však nie je podmienený hygienickými podmienkami prostredia. Nezávisle, od hygienického štandardu prostredia, sa môžu ploštice vyskytovať v bytoch, rodinných domoch, hoteloch, ubytovniach a ubytovacích zariadeniach, internátoch, nemocniciach, divadlách a sporadicky aj v dopravných prostriedkoch. Odborníci sa zhodujú, že na vzrastajúci výskyt a šírenie ploštice posteľnej má priamy vplyv zvýšená migrácia obyvateľstva, genetická rezistencia na určité druhy insekticídov a medzinárodný cestovný ruch.
Najčastejšie si ich ľudia z infestovaných miest môžu nevedome zavliecť do svojej domácnosti v batožine, odeve, kabelke, topánkach i nábytkom z antikvariátu.

Pokiaľ sa problém s plošticami nerieši včas, najmä v bytových domoch, hoteloch, ubytovniach, internátoch a pod., môže v krátkej dobe problém prerásť do rozsiahlych rozmerov. Ploštice sa dokáže presúvať v objektoch cez inštalačné šachty (stupačky), škáry okolo teplovodných a inštalačných potrubí a rôzne trhliny v stenách. Za priaznivého počasia, najmä v letných mesiacoch dokážu preliezať i cez vonkajšiu fasádu a spoločné balkóny.

Ploštice majú veľmi dobré adaptačné schopnosti. Dokážu sa rýchlo rozmnožovať a rozliezať do okolitých izieb a bytov. Pri výskyte ploštíc odporúčame riešiť túto situáciu čo najskôr a daný problém zveriť do rúk špecialistom.

Pre plošticu sú typické viaceré bodnutia blízko seba v nepravidelnej línii. Pri cicaní krvi ploštica vpúšťa do rany sliny obsahujúce enzýmy, ktoré majú anestetický účinok a vďaka nim si tak ploštica dokáže zabezpečiť nerušenú hostinu. Človek preto nemusí pociťovať uštipnutie ihneď. Alergická reakcia sa zvyčajne prejavuje neskôr, v priebehu niekoľkých hodín až dní. V mieste štipnutia vzniká obvykle začervenaná, silne svrbivá až pálivá vyrážka o priemere 4 až 7 mm. Vplyvom dráždenia/škriabania sa môže vyrážka zväčšiť, a dosiahnuť tak priemer 2 až 6 cm. Škriabaním vyrážky môže vzniknúť aj sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá môže mať za následok vznikanie širokého spektra kožných anomálií a lézií. Vzniknuté vyrážky sa hoja 2 až 3 týždne. U citlivejších ľudí sa môže reakcie na uštipnutie plošticou prejavovať zvýšenou horúčkou, rozsiahlymi opuchmi a môže nastať i anafylaktický šok. Alergickú reakciu môže vyvolať aj samotný trus (exkrementy) ploštíc.

Ploštica dokáže vycítiť hostiteľa až na vzdialenosť 3 metrov. Na tykadlách má citlivé senzory, vďaka ktorým dokáže lokalizovať človeka podľa teploty ľudského tela, vydychovaného oxidu uhličitého a vylučovaných ľudských feromónov. U spiacej koristi cicajú ploštice krv prevažne na odhalených častiach tela a tam kde je koža najtenšia (ruky, nohy, krk, chrbát). Aj napriek tomu, že ploštica je svetloplachý tvor, spiaceho človeka môže napádať nielen v noci, ale aj počas dňa. V období hladovania sú ploštice schopné za obživou prekonať vzdialenosť až 50 metrov. Dospelé jedince sa nacicajú krvi v priebehu 10 až 15 minút, nymfa za 3 minúty. Krv sajú priamo z ľudských vlásočníc, ale i z poškodených tkanív. Ploštice nacicané krvou sa vracajú do svojich úkrytov kde nerušene trávia nasatú krv. Po 3 až 5 dňoch “oddychu”, ploštice opäť vyrážajú na lov.

Na základe doterajších výsledkov vedeckých výskumov sa predpokladá, že ploštice neprenášajú žiadne infekčné ochorenia (ani HIV). Ploštice však často svojou prítomnosťou spôsobujú zdravotné problémy ako sú nespavosť, podráždenosť, nočné mory, únava, halucinácie, depresie, astma, anafylaktický šok, anémia atď. Zhruba 5% ľudskej populácie neprejavuje po uštipnutí plošticou žiadne alergické prejavy. Práve takíto ľudia môžu byť často nevedome ich stálymi hostiteľmi a šíriteľmi.

  • ZAČERVENANÉ SVRBIACE AŽ PÁLIVÉ ŠTÍPANCE
  • TRUS (EXKREMENTY) O PRIEMERE 1 AŽ 2 MM
  • ŽIVÉ JEDINCE OD LARIEV (1 AŽ 2 MM) AŽ PO DOSPELÉ JEDINCE (4 AŽ 6 MM)
  • VAJÍČKA VO VEĽKOSTI 1 - 2 MM, BELAVEJ FARBY
  • KRVAVÉ ALEBO HNEDASTÉ ŠKVRNY NA POSTEĽNEJ BIELIZNI
  • ZVLEČENÉ KOŽE NEDOSPELÝCH JEDINCOV (EXUVIE)
  • V PRÍPADE VÄČŠIEHO ZAMORENIA ŠPECIFICKÝ SLADKASTÝ ZÁPACH

MATRACE – skontrolujte bočné strany matracov, zips a záhyby
POSTEĽ – najmä rošty, čelo postele a spodná časť postele
NÁBYTOK v blízkosti postele a sedačiek, napr. nočné stolíky, poličky, komody, obrazy, atď.
OBKLADY v okolí posteli, tapety, garníže, podlahové obvodové lišty, elektrické zásuvky (sporadický výskyt, silno zamorené priestory) najmä v blízkosti postele
ŠKÁRY na nábytku a podlahe, trhliny v stene a okolo teplovodných rozvodov

miesta-vyskytu-plostic
PROFESIONÁLNA LIKVIDÁCIA PLOŠTÍC
Odborne - Rýchlo - Diskrétne
profisectddd deratizacia logo

Bc. Michal Liko – Profisect DDD
Jabloňová 367/22, 949 05 Nitra
IČO: 51 073 650