ŠÍRENIE A PRENOS PLOŠTÍC

Ploštice si môžete nechtiac zavliecť domov ako neželaný “suvenír” z dovolenky, kúpou nábytku z “druhej ruky” alebo po návšteve kontaminovaných priestorov.

Ploštice posteľné sú celosvetovo rozšírené a často je ich výskyt potvrdený v hoteloch a v rôznych ubytovacích zariadeniach, bytových domoch, školských internátoch, zariadeniach sociálnych služieb či dokonca aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Pokiaľ ste sa zdržiavali alebo prebývali v kontaminovaných priestoroch, môžete sa stať ich novými hostiteľom a nevedome si ich zavliecť domov ako neželaný “suvenír” z dovolenky, pracovnej cesty či pobytu v nemocnici alebo v kúpeľoch, a to najmä v batožine, prípadne na oblečení, kúpou nábytku z bazáru, alebo vám môžu do domácnosti preliezať zo zamorených susedných bytov.

Prítomnosť ploštíc nie je podmienená čistotou a ani stupňom hygieny prostredia a z toho dôvodu sa môžu objaviť aj v tých najluxusnejších hoteloch či najčistejších domácnostiach.

Ploštice posteľné sú nepríjemné parazity, ktoré sa dokážu sa veľmi rýchlo rozmnožovať a adaptovať na podmienky prostredia. Vysoký stupeň zamorenia nastáva už v priebehu niekoľkých týždňov od prvých príznakov, či známok ich výskytu. V krátkej dobe tak problém s plošticami môže dosiahnuť väčšie rozmery čo má za následok ich rozliezanie do susedných izieb či bytov. V bytových domoch, internátoch a pod. sa ploštice rozliezajú cez inštalačné šachty – stúpačky, škáry okolo kurenárskych trubiek, trhliny v stenách a počas letných mesiacov cez spoločné balkóny a vonkajšiu fasádu.

Ak odhalíte výskyt ploštíc, je dôležité tento problém riešiť čo najskôr a kontaktovať špecialistov na likvidáciu škodcov.

Cestovanie a riziko stretu s plošticami

Pri cestovaní by ste mali mať na pamäti nasledujúce kroky, ktoré Vám pomôžu predísť zavlečeniu ploštíc domov.

Majte “oči na stopkách” ak často cestujete a prebývate v rôznych ubytovacích zariadeniach, pretože sa tak môžete stať pre ploštice ich novým hostiteľom.

  • V obytnom priestore skontrolujte príznaky výskytu ploštíc, ako sú drobné červenohnedé až čierne bodky na obliečkach, matracoch alebo v záhyboch obliečok.
  • Skontrolujte potenciálne úkryty v konštrukcii postele, posteľné rošty, a prehliadnite matrac zo všetkých strán. Čelo postele skontrolujte i zo strany, ktorá prilieha ku stene. Nábytok v blízkosti, obrazy, lišty a obklady môžu byť ďalším úkrytom pre ploštice.
  • Batožinu si umiestnite mimo blízkeho priestoru postelí a stien.  Nakoľko sa ploštice najčastejšie vyskytujú v blízkosti svojho hostiteľa cca. 1,5 m v okolí postelí, je vysoké riziko, že sa ploštice skryjú práve v nich. Odporúčame batožinu uložiť do kúpeľni.
  • Skôr ako pricestujete domov, si zabalte všetko oblečenie do PVC vriec a dôkladne ich uzatvorte (ideálne sú hermeticky uzatvárateľné vrecia).  Preventívne si môžete batožinu obaliť obalovou (skreč) fóliou.
  • Po príjazde domov si nevybalujte oblečenie a posteľné prádlo ale rovno ich z vriec vysypte do práčky a vyperte minimálne na teplote 60 °C., prípadne vložte do sušičky a najmenej 15 minút sušte na najvyššom stupni. 
Zdieľať:
Email
Facebook
WhatsApp
LinkedIn