ŠÍRENIE A PRENOS PLOŠTÍC

Ploštice si ako neželaný suvenír môžete nevedome zavliecť do svojej domácnosti či už z dovolenkového pobytu, kúpou nábytku z "druhej ruky", alebo po návšteve priestorov, v ktorom sa ploštice vyskytujú.

Výskyt ploštíc predstavuje v súčasnosti celosvetový problém. Pokiaľ sa zdržiavate v priestoroch, v ktorých sú ploštice prítomné, môžete sa tak stať ich novým hostiteľom a nevedomky ich zavliecť do svojej domácnosti v podobe “neželaného suveníru”. Ak už ste si preniesli ploštice do svojho bytu z dovolenkového pobytu v hoteli, či v penzióne, pracovnej cesty v zahraničí, školského internátu, nemocnice, pobytu v kúpeľoch, víkendovej “chatovačky”, či prípadne z prostriedkov verejnej dopravy, je dôležité riešiť tento nepríjemný problém čo najskôr. Najčastejší spôsob prenosu je v batožine, na oblečení, kúpou nábytku a predmetov z druhej ruky alebo po návšteve kontaminovaných priestorov na oblečení. Nakoľko prítomnosť ploštíc nie je nijak podmienená osobnou hygienou ani stupňom čistoty prostredia, môžu sa ploštice “udomácniť” aj v tých najluxusnejších hoteloch, či v najčistejšie udržiavaných domácnostiach.

Ploštica posteľná je nepríjemný parazit, ktorý sa pri pravidelnom dostatku potravy (ľudskej krvi) rýchlo rozmnožuje a takmer dokonale adaptuje na okolité podmienky prostredia. Vyšší stupeň zamorenia priestorov plošticami nastáva, po ich zavlečení, už v priebehu niekoľkých týždňov. V krátkej dobe tak prítomnosť ploštíc môže prerásť do väčšieho problému čo môže mať za následok ich rozliezanie do susedných izieb či bytových jednotiek. V bytových domoch, internátoch a pod. sa ploštice rozliezajú cez spoločné priestory, inštalačné šachty – stúpačky, škáry okolo teplovodných trubiek, trhliny v stenách a počas letných mesiacov sú schopné migrovať aj cez spoločné balkóny a vonkajšiu fasádu.

Ak odhalíte výskyt ploštíc, je dôležité tento problém riešiť čo najskôr a kontaktovať špecialistov na likvidáciu škodcov.

Ako predísť zavlečeniu ploštíc do svojej domácnosti?

Počas pravidelného cestovania na našom území ale aj za hranicami našej republiky, alebo v priebehu sezónnej dovolenky, prípadne len počas víkendového pobytu prebývame v rôznych ubytovacích zariadeniach. Rôzne druhy ubytovacích zariadení – hotely, penzióny, apartmány, chaty, internáty, ubytovne a iné, vplyvom častej migrácie ľudí, predstavujú pre nás tak zvýšené riziko stretu s výskytom ploštíc. Majte preto “oči na stopkách”.

Nižšie popísané kroky Vám pomôžu predísť zavlečeniu ploštíc do vašej domácnosti

a)  Pri prvom príchode do hotelovej izby, či apartmánu si uložte batožinu mimo blízkeho priestoru postelí. Ideálne do kúpeľne.

b)  V obytnom priestore hľadajte známky výskytu ploštíc, ako sú drobné červenohnedé až čierne bodky  priemeru cca. 1 mm, zvlečené kože (exuvie), biele vajíčka o veľkosti makového zrnka, či živé jedince ploštíc v rôznych vývojových štádiách vo veľkosti 1 až 5 mm. 

c)  Skontrolujte predovšetkým konštrukciu postelí, sedačiek, či lôžok. Svoju pozornosť zamerajte najmä posteľné rošty, čelo postele, rôzne konštrukčné spoje a škáry, matrac z oboch strán a rôzne záhyby čalúnenia. Prípadne, ak sa vedľa postelí nachádza na stene drevenný obklad odporúčame skontrolovať aj ten.

d)  Ideálne úkryty pre ploštice môžu predstavovať aj nočné stolíky, obrazy (zadná strana), komody, skrine a pod. v blízkosti postelí.

e)  Skôr ako vycestujete domov, vložte si všetko oblečenie do PVC vriec, prípadne do hermeticky uzatvárateľných vriec a až takto zabalené ich následne vložte do kufra, resp. do cestovnej tašky, ruksaku… Preventívne si môžete batožinu dôkladne obaliť aj obalovou “skreč” fóliou alebo potravinárskou fóliou.

f)  Po príchode domov vyložte oblečenie priamo z vriec do práčky alebo do sušičky (neprenášajte ich voľne po byte). Oblečenie odporúčame prať na teplote 60 °C alebo sušiť v sušičke pri dlhšom programe a vyššej teplote. 

Email
Facebook
WhatsApp
Tlač

Odhalili ste vo svojej domácnosti výskyt ploštíc?

Objednajte si u nás profesionálnu dezinsekciu