ŠTÍPANCE OD PLOŠTÍC

Pre plošticu sú typické viaceré bodnutia blízko seba v nepravidelnej línii. Pri cicaní krvi ploštica vpúšťa do rany sliny obsahujúce enzýmy, ktoré majú anestetický účinok a vďaka nim si tak ploštica dokáže zabezpečiť nerušenú hostinu. Človek preto nemusí pociťovať uštipnutie ihneď. Alergická reakcia sa zvyčajne prejaví neskôr, v priebehu niekoľkých hodín. V mieste bodnutia vzniká obvykle začervenaná, silne svrbivá až pálivá vyrážka o priemere 4 až 7 mm. Neskôr sa môže zväčšiť do veľkosti 2 až 6 cm. Škriabaním vyrážky môže vzniknúť aj sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá môže mať za následok vznikanie širokého spektra kožných anomálií a lézií. Vzniknuté vyrážky sa hoja 2 až 3 týždne. U citlivejších ľudí sa môže reakcie na uštipnutie plošticou prejavovať zvýšenou horúčkou, rozsiahlymi opuchmi a môže nastať i anafylaktický šok. Alergickú reakciu môže vyvolať aj samotný trus (exkrementy) ploštíc.

Ploštica dokáže zo svojho úkrytu vycítiť hostiteľa až na vzdialenosť 3 metrov. Na tykadlách má citlivé senzory, vďaka ktorým dokáže lokalizovať človeka podľa teploty ľudského tela, vydychovaného oxidu uhličitého a vylučovaných ľudských feromónov. U spiacej koristi cicajú ploštice krv prevažne na odhalených častiach tela a tam kde je koža najtenšia (ruky, nohy, krk, chrbát). Aj napriek tomu, že ploštica je svetloplachý tvor, spiaceho človeka môže napádať nielen v noci, ale aj počas dňa. V období hladovania sú ploštice schopné za obživou prekonať vzdialenosť až 50 metrov. Dospelé jedince sa nacicajú krvi v priebehu 10 až 15 minút, nymfa za 3 minúty. Krv sajú priamo z ľudských vlásočníc, ale i z poškodených tkanív. Ploštice nacicané krvou sa vracajú do svojich úkrytov. Následne po strávení krvi, obvykle po 3 až 5 dňoch, ploštice opäť vyrážajú na lov.

Na základe doterajších výsledkov vedeckých výskumov sa predpokladá, že ploštice neprenášajú žiadne infekčné ochorenia (ani HIV).  Ploštice však spôsobovať zdravotné problémy ako sú nespavosť, podráždenosť, nočné mory, únava, halucinácie, depresie, astma, anafylaktický šok, anémia atď. U niektorých ľudí však nespôsobuje uštipnutie plošticou žiadne alergické prejavy (len asi 5% ľudskej populácie) a môžu byť tak nevedome ich stálymi hostiteľmi a šíriteľmi.

Máte záujem o dezinsekciu ploštíc ?