ŠTÍPANCE OD PLOŠTÍC

SVRBIVÉ, ZAČERVENANÉ KOŽNÉ LÉZIE O PRIEMERE až do 2 cm

Uštipnutie plošticou posteľnou je charakteristické vznikom svrbivej až pálivej vyrážky, v mieste bodnutia, o priemere 4 až 7 mm, ktorá sa prejaví po uštipnutí v priebehu niekoľkých hodín až dní. Pre identifikáciu štípancov od ploštíc sú taktiež typické viaceré uštipnutia blízko seba v retiazkovitej línii. Ploštica je svetloplachá, čo znamená, že aktívna je najmä v noci.

Ploštica pri cicaní krvi vpúšťa do rany sliny obsahujúce enzýmy s anestetickým účinkom. “Vďaka nim” tak nič netušiaci človek nemusí pocítiť uštipnutie ihneď a krv sajúca ploštica si tak dokáže zabezpečiť ničím nerušenú “hostinu”.

Miesta bodnutia od ploštíc sa vplyvom dráždenia a škriabania môžu zväčšiť a podráždené štípance tým pádom následne dosahujú priemer 2 až 6 cm. Škriabaním vyrážky sa môže prejaviť aj sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá má za následok vznik širokého spektra kožných anomálií a lézií. Samotnú alergickú reakciu môže dokonca vyvolať aj prítomnosť trusu (exkrementov) ploštíc.

Na základe doterajších vedeckých výskumov a štúdii sa nepredpokladá, že by ploštice boli vektormi (prenášačmi) infekčných ochorení ani HIV. Ploštice však svojou prítomnosťou zapríčiňujú nepríjemné svrbivé štípance a u senzibilných ľudí môžu vyvolať zvýšenie telesnej teploty, rozsiahle opuchy na pokožke a psychosomatické problémy (napr. nespavosť, nočné mory, halucinácie, depresie a pod.) Zaujimavosťou však je, že 5 až 10 % ľudskej populácie po uštipnutí plošticou nejaví žiadne alergické prejavy a práve takýto ľudia sú často nevedome ich stálymi hostiteľmi a prenášačmi.

Neváhajte, kontaktujte nás čo najskôr. Pracujeme 7 dní v týždni.