Ako identifikovať výskyt ploštíc

Úvod    |    Kontakt

Ešte ku koncu minulého storočia bol na Slovensku výskyt ploštíc len sporadický. V súčasnosti sú ploštice celosvetovo rozšírené a na ich šírenie má priamy vplyv migrácia ľudí, genetická rezistencia ploštíc na vybrané insekticídy, medzinárodný cestovný ruch a v neposlednom rade aj nevedomosť o danej problematike. Výskyt ploštíc nie je podmienený zanedbanou hygienou a ani hygienickými štandardami prostredia. Môžu sa preto nachádzať i v tých najluxusnejších hoteloch, či v najčistejších domácnostiach.

Majte “oči na stopkách” ak často cestujete a prebývate v rôznych ubytovacích zariadeniach, pretože sa tak môžete stať pre ploštice ich novým hostiteľom. Po návšteve zamorených priestorov (domácnosti, ubytovacie zariadenia, internáty, sporadicky cestovné prostriedky a pod.) si ich do bytu prenesiete najčastejšie v batožine, na oblečení či dokonca v topánkach. Ojedinelé nie sú ani prípady zamorenia domácnosti kúpou „nábytku z druhej ruky“. Pokiaľ sa problém s plošticami nerieši včas, dochádza v krátkom časovom slede ku ich premnoženiu, ktoré má za následok ich rozliezanie do okolitých izieb, resp. bytových jednotiek. Ploštice následne migrujú cez inštalačné šachty (stúpačky), škáry okolo teplovodných a inštalačných potrubí. V teplých letných mesiacoch dokonca aj po fasáde bytových domov, či cez spoločné balkóny.

V prípade podozrenia na výskyt ploštíc vo vašej domácnosti, je potrebné zamerať sa na miesta ich pravdepodobného výskytu a za pomoci baterky a lupy tieto miesta dôkladne skontrolovať. V počiatočných fázach zamorenia nie je prítomnosť ploštíc mnohokrát zrejmá a prípadné štípance sú pripisované inému hmyzu, najčastejšie komárom. Ak sa však prebúdzate so štípancami a v spálni nenájdete komáre, resp. nie je práve ich sezóna bude sa pravdepodobne jednať o prítomnosť ploštice posteľnej.

Príznaky infestácie (zamorenia) priestorov plošticami

Ak sa zobudíte so svrbivými oblasťami, ktoré ste nemali, keď ste šli spať, môžete mať ploštice. Medzi ďalšie príznaky, že máte ploštice, patria:

• Krvavé škvrny na vašich obliečkach alebo obliečkach na vankúše
• Tmavé alebo hrdzavé škvrny exkrementov ploštice domácej na plachtách a matracoch, posteľnej bielizni a stenách
• Škvrny výkalov od ploštice, škrupiny od vajíčok alebo zhodená koža v oblastiach, kde sa ploštice ukrývajú
• Urážlivý, zatuchnutý zápach z pachových žliaz chrobákov

Ak máte podozrenie na zamorenie, odstráňte všetku podstielku a starostlivo skontrolujte, či na nej nie sú známky ploštice alebo ich exkrementov. Odstráňte protiprachový kryt na spodnej časti pružín a skontrolujte švy v drevenom ráme. Odlepte látku tam, kde je prišitá k drevenému rámu.

Skontrolujte tiež oblasť okolo postele, vrátane vnútorných kníh, telefónov alebo rádií, okraj koberca a dokonca aj elektrické zásuvky. Skontrolujte si šatník, pretože ploštice sa môžu prichytiť na oblečenie. Ak si nie ste istí príznakmi ploštice domácej, zavolajte deratizátora, ktorý bude vedieť, čo hľadať.

Kde hľadať a čo skontrolovať?

• posteľná konštrukcia – rošty, čelo postele a spodná časť postele

• matrace – najmä bočné steny matracov, zips, švíky, záhyby

• nábytok v blízkosti postelí – nočné stolíky, poličky, komody, zadná strana obrazu atď.

• obklady v okolí postelí, tapety, garníže, podlahové lišty, elektrické zásuvky

• rôzne štrbiny na nábytku, trhliny v stene a škáry okolo teplovodných rozvodov

miesta-vyskytu-plostic

Našli sme doma ploštice. Ako máme ďalej postupovať?

Zatiaľ čo čistenie zamorených oblastí pomôže pri kontrole ploštice domácej, ich zbavenie si zvyčajne vyžaduje chemické ošetrenie. Pretože ošetrenie vašej postele a spálne insekticídmi môže byť škodlivé, je dôležité používať produkty, ktoré možno bezpečne používať v spálňach. Nezaobchádzajte s matracmi a posteľnou bielizňou, pokiaľ nie je na štítku výslovne uvedené, že ich môžete použiť na posteľnú bielizeň.

Na ničenie ploštice domácej je k dispozícii aj niekoľko insekticídov. Spoločnosť na kontrolu škodcov môže mať prístup k insekticídom alebo zariadeniam, ktoré by pre vás mohlo byť ťažké kúpiť, prenajať si alebo použiť sami. Nájdite ďalšie tipy na zvládanie napadnutia plošticami a zistite, kedy zavolať profesionála.

Vo všeobecnosti je najbezpečnejšie a najefektívnejšie najať si skúseného odborníka na ničenie škodcov na ničenie ploštice domácej.