ŠTÍPANCE OD PLOŠTÍC, BLCHY A INÉHO HMYZU
Svrbivé uhryznutia od ploštíc sú často podobné uštipnutiam od komára či blchy, alebo pripisované ku vzplanutiu kožných problémov.
Ploštica posteľná je ektoparazit živiaci sa ľudskou krvou. Je to svetloplachý hmyz, ktorý je aktívny najmä počas noci. Spiaceho človeka lokalizuje podľa CO2, teploty tela a výlučkov potných žliaz. Pri uhryznutí ploštica vpúšťa do rany sliny obsahujúce enzýmy, ktoré majú anestetický účinok. Vplyvom toho nič netušiaci človek nepociťuje uštipnutie okamžite. Nepríjemné prejavy silného svrbenia, prípadne až bolestivého pálenia v miestach uhryznutia, sa následne dostavia v priebehu niekoľkých hodín. Vzniknuté vyrážky postupne začervenajú a mierne opuchnú. Môžu mať priemer až do 1 cm s mierne krvácajúcou rankou uprostred. Typickým znakom, že sa jedná o uhryznutia plošticou, sú 3 až viacero štípancov blízko seba, ktoré tvoria akúsi cestičku, resp. nepravidelnú líniu.
Najčastejšie sajú ploštice krv na odhalených častiach tela a na miestach kde je ľudská koža najtenšia – ruky, nohy, chrbát a krk. U senzibilnejších ľudí môžu enzýmy ploštíc, vypustené do rany pri saní krvi, navyše spôsobovať rozsiahlejšie kožné lézie v podobe vzniku pľuzgierikov, ktoré sú často zamieňané za žihľavku a hoja sa až niekoľko týždňov.
Na štípance kladieme chladivé obklady, potierame ich citrónovou šťavou alebo roztokom vody a jedlej sódy. Prípadne siahneme po komerčných prípravkoch po bodnutí hmyzom, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach. Pri silnejšej alergickej reakcií Vám lekár predpíše antihistaminiká. Vplyvom škriabania sa môžu vyrážky infikovať a začať hnisať, čo vyžaduje nasadenie antibiotickej masti a dlhšiu dobu hojenia.
Štípance od blchy
Na rozdiel od štípancov od ploštice, ktoré sa vyskytujú na akejkoľvek časti tela, sa štípance od blchy vyskytujú najmä na nohách v oblasti členkov. Štípance od blchy sú často malé, v strede vyrážky je červená škvrna a miznú v priebehu 2 až 5 dní.
Štípance od komára
Uštipnutie komárom spôsobuje vznik malého, červeného pupeňa, ktorý svrbí. Krv sajú len samičky. Komáre dokážu sať krv aj cez tenšie oblečenie, zatiaľ čo ploštice potrebujú mať odkrytú kožu. Môže sa objaviť viac uštipnutí komárom, s náhodným rozmiestnením na tele, pri plošticiach najčastejšie blízko seba v retiazkovitej línii. Ak ste boli vonku a blízko rybníka, jazera, močiara alebo bazéna, je pravdepodobné ´, že sa jedná o uštipnutie komárom.
Bodnutie včelou, osou a sršňom
U zdravého človeka spôsobuje bodnutie včelou, osou alebo sršňom bolestivý a svrbiaci opuch, ktorý sa zahojí v priebehu jedného týždňa. Život ohrozujúci stav hrozí najmä u citlivejších ľudí, u ktorých sa už pár minút po uštipnutí môže prejaviť alergická reakcia sprevádzaná problémovým dýchaním, opuchom tváre alebo môže nastať anafylaktický šok. V takom prípade je dôležité okamžite použiť adrenalínové pero a vyhľadať lekársku pomoc.
Uštipnutie pavúkom
Pavúky hryzú viac-menej v obrane, ak ho teda nebudete vedome ohrozovať, možno sa vašej koži vyhne. Uštipnutie obyčajným pavúkom môže napohľad pôsobiť ako uštipnutie iným hmyzom. Väčšinou ide o červené pupienky, ktoré svrbia a v niektorých prípadoch uvidíte aj miesto, kde vás pavúk uhryzol, kde môžete zaregistrovať malú otvorenú ranku.
Uštipnutie muchou
Mucha domová a Mäsiarka obyčajná sú najčastejšie sa vyskytujúce druhy na našom území. Uštipnutie muchou vo väčšine prípadov spôsobuje iba mierne podráždenie pokožky, ale niektoré invazívne alebo druhy žijúce mimo nášho územia, môžu prenášať nebezpečné patogény, napr. Mucha Tsetse, ktorá sa vyskytuje najmä v oblastiach subsaharskej Afriky a prenáša ochorenie trypanosomiázu.
Veľkosť štípancov a súvisiace alergické reakcie na uštipnutie hmyzom je závislá od reakcie imunitného systému človeka. Miesta bodnutia hmyzom sa vplyvom dráždenia a škriabania môžu zväčšiť a podráždené štípance tým pádom svoj priemer zväčšujú. Škriabaním vyrážky sa môže prejaviť aj sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá má za následok vznik širokého spektra kožných anomálií a lézií.