PRÍZNAKY VÝSKYTU PLOŠTÍC

V počiatočných fázach zamorenia nie je prítomnosť ploštíc často zrejmá a štípance sú pripisované inému hmyzu, najčastejšie komárom. Ak sa však pravidelne prebúdzate so štípancami a práve nie je sezóna komárov, bude sa s veľkou pravdepodobnosťou jednať o štípance spôsobené plošticou posteľnou.

Známky prítomnosti ploštíc signalizujú najmä:
• ak sa Vám na tele pravidelne objavujú citeľne svrbivé, boliace až páliace štípance
• drobné červenohnedé až čierne bodky (trus ploštíc) na posteľnej bielizni, matracoch, posteľnej konštrukcii, nábytku a na stenách
• krvavé škvrny na posteľných obliečkach, vankúšoch a na stenách
• vajíčka ploštíc (veľkosť makového zrnka), zvlečené kože ploštíc (exuvie) a živé jedince ploštíc (1 až 5 mm)
• špecifický sladkastý zápach (agregačné feromóny ploštíc), ktoré signalizujú už vysoký stupeň zamorenia

Kde hľadať a čo skontrolovať?

V prípade podozrenia na prítomnosť ploštíc vo vašej domácnosti, môžete skontrolovať miesta, kde sa ploštice pravdepodobne budú ukrývať. V počiatočnom štádiu zamorenia sa takmer 80% ploštíc zvyčajne nachádza v blízkosti vašej postele, resp. miesta, kde prespávate. Nakoľko ploštice cestujú len tak ďaleko aby si našli vhodný úkryt. Predovšetkým si skontrolujte posteľ, najmä čelo postele, rošty, záhyby čalúnenia a úložný priestor. Matrace prehliadnite z každej strany, zamerajte na rohy matracov, zips a záhyby poťahov (švíky). Taktiež, nábytok v bezprostrednej blízkosti postelí ako sú nočné stolíky, poličky, obrazy, komody, sedačky, kreslá a pod. Ploštice sa s obľubou rady ukrývajú aj za obkladmi, tapetami, podlahovými lištami, nástennými svetlami, garnižami, v elektrických zásuvkách a rôznych škárach, či v netesnostiach stien.

miesta-vyskytu-plostic
Email
Facebook
WhatsApp
Tlač

Odhalili ste vo svojej domácnosti výskyt ploštíc?

Objednajte si u nás profesionálnu dezinsekciu