PRÍZNAKY VÝSKYTU PLOŠTICE
V počiatočných fázach zamorenia nie je prítomnosť ploštíc často zrejmá a štípance sú pripisované inému hmyzu, najčastejšie komárom. Ak sa však pravidelne prebúdzate so štípancami a práve nie je sezóna komárov, bude sa s veľkou pravdepodobnosťou jednať o štípance spôsobené plošticou posteľnou.
Ploštice sú svetloplaché a počas dňa sa preto radi skrývajú na tmavých miestach, v rôznych škárach a špárach nábytku, za obkladmi, tapetami a pod. Výskyt ploštíc je často odhalený až v pokročilom štádiu zamorenia pri desiatkách až stovkách jedincov.
Známky prítomnosti ploštíc signalizujú najmä:
- ak si pravidelne na tele objavujete citeľne svrbivé, boliace až páliace štípance
- drobné červenohnedé až čierne bodky (trus ploštíc) na posteľnej bielizni, matracoch, posteľnej konštrukcii, nábytku a na stenách
- krvavé škvrny na posteľných obliečkach, vankúšoch a na stenách
- vajíčka ploštíc (veľkosť makového zrnka), zvlečené kože ploštíc (exuvie) a živé jedince ploštíc (1 až 5 mm)
- špecifický sladkastý zápach (agregačné feromóny ploštíc), ktoré signalizujú už vysoký stupeň zamorenia
Kde hľadať a čo skontrolovať?
V prípade podozrenia na výskyt ploštíc vo vašej domácnosti, môžete skontrolovať miesta, kde sa ploštice pravdepodobne budú ukrývať. V počiatočnom štádiu zamorenia sa takmer 80% ploštíc zvyčajne nachádza v blízkosti vašej postele, resp. miesta, kde prespávate. Nakoľko ploštice cestujú len tak ďaleko aby si našli vhodný úkryt. Predovšetkým si skontrolujte posteľ, najmä čelo postele, rošty, záhyby čalúnenia a úložný priestor. Matrace prehliadnite z každej strany, zamerajte na rohy matracov, zips a záhyby poťahov (švíky). Taktiež, nábytok v bezprostrednej blízkosti postelí ako sú nočné stolíky, poličky, obrazy, komody, sedačky, kreslá a pod. Ploštice sa rady ukrývajú aj za obkladmi, tapetami, podlahovými lištami, nástennými svetlami, garnýžami, v elektrických zásuvkách a rôznych škárach, či v netestnostiach stien.
