ŠTÍPANCE OD PLOŠTÍC, BLCHY A INÉHO HMYZU

Svrbivé uštipnutia od ploštíc sú často zamieňané s uštipnutiami od komára, blchy alebo pripisované ku vzplanutiu ekzému.

Ploštice sú svetloplaché, čo znamená, že krv sajú prevažne v noci. Avšak, nič netušiaceho spiaceho človeka môžu napádať aj počas dňa. Ploštice posteľné je dokonale adaptovaná na parazitovanie na ľudoch. Svojho hostiteľa dokážu lokalizovať až na vzdialenosť 3 metre podľa vydychovaného CO2, teploty ľudského tela a výlučkov potných žliaz človeka. Krv sajú všetky vývojové štádia ploštíc a uprednostňujú najmä odhalené časti tela kde je ľudská pokožka najtenšia – najčastejšie na rukách, nohách, krku a chrbát. Parazitujúca ploštica pri cicaní krvi vpúšťa do rany sliny, ktoré obsahujú enzýmy s anestetickým účinkom a preto nemusíte pociťovať uštipnutie okamžite. 

Často si spozorujete nové štípance na tele až ráno po prebudení.

plostica-postelna-galeria

Uštipnutie plošticou posteľnou spôsobuje vznik vyrážky s priemerom 4 až 7 mm, ktoré sa môžu objaviť až niekoľko hodín od uštipnutia. Štípance od ploštice často nepríjemne svrbia, sú bolestivé a môžu vyvolávať až pocit pálenia. Typické sú viaceré uštipnutia v retiazkovej línii v zhluku po troch alebo viacerých miestach bodnutia. V prípade, ak ste obzvlášť citlivý na uštipnutie plošticou, môže byť vyrážka naplnená tekutinou. Intenzita svrbenia či bolesti je najhoršia ráno a postupom dňa sa zmierňuje. Štípance sa hoja v priebehu 2 až 3 týždňov. Zhruba 10 % ľudskej populácie po uštipnutí plošticou nejaví žiadne alergické prejavy a práve takýto ľudia môžu byť nevedome ich stálymi hostiteľmi a prenášačmi.

Štípance od blchy

Na rozdiel od štípancov od ploštice, ktoré sa vyskytujú na akejkoľvek časti tela, sa štípance od blchy vyskytujú najmä na nohách v oblasti členkov. Štípance od blchy sú často malé, v strede vyrážky je červená škvrna a miznú v priebehu 2 až 5 dní.

Štípance od komára

Uštipnutie komárom spôsobuje vznik malého, červeného pupeňa, ktorý svrbí. Krv sajú len samičky. Komáre dokážu sať krv aj cez tenšie oblečenie, zatiaľ čo ploštice potrebujú mať odkrytú kožu. Môže sa objaviť viac uštipnutí komárom, s náhodným rozmiestnením na tele, pri plošticiach najčastejšie blízko seba v retiazkovitej línii. Ak ste boli vonku a blízko rybníka, jazera, močiara alebo bazéna, je pravdepodobné ´, že sa jedná o uštipnutie komárom.

Veľkosť štípancov a alergická reakcia na uštipnutie hmyzom sa môže líšiť v závislosti od reakcie imunitného systému človeka. Miesta bodnutia od hmyzu sa vplyvom dráždenia a škriabania môžu zväčšiť a podráždené štípance tým pádom svoj priemer zväčšujú. Škriabaním vyrážky sa môže prejaviť aj sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá má za následok vznik širokého spektra kožných anomálií a lézií. 

Bodnutie včelou, osou a sršňom

U zdravého človeka spôsobuje bodnutie včelou, osou alebo sršňom bolestivý a svrbiaci opuch, ktorý sa zahojí v priebehu jedného týždňa. Život ohrozujúci stav hrozí najmä u citlivejších ľudí, u ktorých sa už pár minút po uštipnutí môže prejaviť alergická reakcia sprevádzaná problémovým dýchaním, opuchom tváre alebo môže nastať anafylaktický šok. V takom prípade je dôležité okamžite použiť adrenalínové pero a vyhľadať lekársku pomoc.

Uštipnutie pavúkom

Pavúky hryzú viac-menej v obrane, ak ho teda nebudete vedome ohrozovať, možno sa vašej koži vyhne. Uštipnutie obyčajným pavúkom môže napohľad pôsobiť ako uštipnutie iným hmyzom. Väčšinou ide o červené pupienky, ktoré svrbia a v niektorých prípadoch uvidíte aj miesto, kde vás pavúk uhryzol, kde môžete zaregistrovať malú otvorenú ranku.

Uštipnutie muchou

Mucha domová a Mäsiarka obyčajná sú najčastejšie sa vyskytujúce druhy na našom území. Uštipnutie muchou vo väčšine prípadov spôsobuje iba mierne podráždenie pokožky, ale niektoré invazívne alebo druhy žijúce mimo nášho územia, môžu prenášať nebezpečné patogény, napr. Mucha Tsetse, ktorá sa vyskytuje najmä v oblastiach subsaharskej Afriky a prenáša ochorenie trypanosomiázu.

Zdieľať:
Email
Facebook
WhatsApp
LinkedIn

Máte podozrenie, že ste uštipnutý od ploštíc? Zachovajte kľud a čo najskôr vyhľadajte pomoc odbornej firmy na likvidáciu škodcov. Zamedzíte tak ďalšiemu šíreniu ploštíc nie len vo vašom byte ale i k vašim susedom.