ŠTÍPANCE OD PLOŠTÍC, BLCHY A INÉHO HMYZU

Zdieľajte nás

Uštipnutia od ploštice posteľnej

Ploštica posteľná je svetloplachá čo znamená, že aktívna je najmä počas noci. Štípance si preto spozorujete predovšetkým na tých častiach svojho tela, ktoré mávate počas spánku odhalené, prípadne na miestach kde je pokožka najtenšia. Smerodajným znakom, že sa jedná o bodnutia od ploštíc, je viacero pupeňov v tesnej blízkosti v akom si zhluku, respektíve v nepravidelnej retiazkovej línii v počte 2 až viac štípancov. Ploštica počas satia ľudskej krvi vpúšťa do miesta vpichu svoje sliny, ktoré obsahujú enzýmy s analgetickým účinkom. Prejavy uhryznutia plošticou sa preto dostavia až po niekoľkých hodinách, či dokonca až dňoch. Keďže k okamžitej reakcii na uštipnutie plošticou dochádza zhruba len u 5 % populácie, nemusíte si preto v úvode vôbec uvedomovať skutočnosť, že ste boli práve zaradení do jedálnička ploštice posteľnej.

Neskôr v miestach bodnutia vznikajú bolestivé a začervenané pupene o priemere do 2 cm. Nepríjemným sprievodným javom vzniknutých vyrážok – štípancov od ploštíc, je ich neznesiteľné svrbenie až pocit pálenia. U citlivejších, respektíve senzitívnych ľudí sa môžu objaviť aj iné sekundárne symptómi v podobe širokého spektra kožných anomálií a lézií, žihľavky, pľuzgierikov, horúčky, zvýšeného psychického stresu, únavy a pod. Zaujímavosťou je, že takmer až 40 % populácie má po uštipnutí plošticou len mierne, či dokonca žiadne alergické reakcie. Takíto jedinci môžu byť nevedome ich dlhodobým hostiteľom čo postupom času vedie k vysokému stupňu zamorenia priestorov, v ktorých títo ľudia pravidelne prebývajú.

Ako liečiť štípance od ploštíc?

Hoci štípance od ploštíc svrbia, snažte sa ich neškriabať a nevystavovať mechanickému oteru. Škriabaním si môžete do rany zaniesť infekciu, predĺžiť a skomplikovať hojenie. Hojenie nepríjemných štípancov od ploštíc trvá obvykle 1 až 3 týždne. Na zníženie opuchu a pocitu svrbenia je dôležité miesta bodnutia od ploštíc pravidelne ošetrovať bežne dostupným dezinfekčným roztokom na rany, alebo ich dôkladne umývať s teplou vodou a tuhým mydlom. Umyté a vydezinfikované miesta si následne ošetrite gélom po uštipnutí hmyzu, octanovou masťou, alebo inými komerčnými prípravkami z lekárni. Z „domácich zásob“ môžete na štípance natierať aj Tea Tree olej, alkohol, ocot, mentolový lieh, eukaliptovú silicu, či roztok zo sódy bikarbóny. Vplyvom škriabania štípancov a mechanického o dráždenia dochádza zvyčajne k sekundárnemu zavlečeniu infekcie do kože. Rozškriabané štípance a sekundárne infikované miesta bakteriálnym agens potierame antibiotickou masťou. Ak sa u Vás po uštipnutí plošticou prejavia závažnejšie alergické reakcie, je potrebné navštíviť lekára alebo alergológa, ktorý predpíše na liečbu postihnutých miest prípravky na báze kortikosteroidov.

Štípance od blchy

Na rozdiel od štípancov od ploštice, ktoré sa vyskytujú na akejkoľvek časti tela, sa štípance od blchy objavujú predovšetkým na nohách v oblasti členkov. Štípance od blchy sú malé, dosahujú priemer cca. 3 mm a sprevádza ich mierne svrbenie až pálenie. V strede vyrážky je viditeľná červená škvrnka.  Štípance od blchy sa hoja v priebehu 2 až 5 dní.

Štípance od komára

Uštipnutie komárom spôsobuje vznik malého, červeného pupeňa, ktorý svrbí. Krv sajú len samičky. Komáre dokážu sať krv aj cez tenšie oblečenie, zatiaľ čo ploštice potrebujú mať odkrytú kožu. Môže sa objaviť viac uštipnutí komárom s náhodným rozmiestnením na tele. Naproti tomu, sa pri plošticiach vyskytujú pupene blízko seba v zhluku 2 a viacerých štípancov v retiazkovej línii. Ak ste boli vonku a blízko rybníka, jazera, močiara alebo bazéna, je pravdepodobné, že sa bude jednať o uštipnutie komárom.

Bodnutie včelou, osou a sršňom

U zdravého človeka spôsobuje bodnutie včelou, osou alebo sršňom bolestivý a svrbiaci opuch, ktorý sa zahojí v priebehu jedného týždňa. Život ohrozujúci stav hrozí najmä u citlivejších ľudí, u ktorých sa už pár minút po uštipnutí môže prejaviť alergická reakcia sprevádzaná problémovým dýchaním, opuchom tváre alebo môže nastať anafylaktický šok. V takom prípade je dôležité okamžite použiť adrenalínové pero a vyhľadať lekársku pomoc.

Uštipnutie pavúkom

Pavúky hryzú viac-menej v obrane, ak ho teda nebudete vedome ohrozovať, možno sa vašej koži vyhne. Uštipnutie obyčajným pavúkom môže napohľad pôsobiť ako uštipnutie iným hmyzom. Väčšinou ide o červené pupienky, ktoré svrbia a v niektorých prípadoch uvidíte aj miesto, kde vás pavúk uhryzol, kde môžete zaregistrovať malú otvorenú ranku.

Uštipnutie muchou

Mucha domová a Mäsiarka obyčajná sú najčastejšie sa vyskytujúce druhy na našom území. Uštipnutie muchou vo väčšine prípadov spôsobuje iba mierne podráždenie pokožky, ale niektoré invazívne alebo druhy žijúce mimo nášho územia, môžu prenášať nebezpečné patogény, napr. Mucha Tsetse, ktorá sa vyskytuje najmä v oblastiach subsaharskej Afriky a prenáša ochorenie trypanosomiázu.

Veľkosť štípancov a súvisiace alergické reakcie na uštipnutie hmyzom je závislá od reakcie imunitného systému človeka. Miesta bodnutia hmyzom sa vplyvom dráždenia a škriabania môžu zväčšiť a podráždené štípance tým pádom svoj priemer zväčšujú. Škriabaním vyrážky sa môže prejaviť aj sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá má za následok vznik širokého spektra kožných anomálií a lézií. 

dezinseckcia-plostic

Dezinsekcia - Odstránenie ploštíc

Odborne, diskrétne a so zárukou